Uygulama İçerisinde Google Maps Kullanımı :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Uygulama İçerisinde Google Maps Kullanımı

05.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 2.383 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Merhaba arkadaşlar,
Sizlere Android Studio da Google Maps kullanımından bahsedeceğim.
İlk önce yeni proje açarken “Target Android Devices” penceresinde “Phone and Table” ekmesindeki “Minumum SDK” versiyonu API 17 ve üzeri bir versiyon seçmeliyizki Google Maps uygulamamızı desteklesin. Çünkü Google Maps in mazisi fazla değildir ve hala Google tarafından kaynaklanan alt yapı sorunundan dolayı eski API seviyelerinde sorun yaşayabiliyoruz. Ben API 17: Android 4.2(Jelly Bean) seviyesini seçtim.

target-android-devices
API seviyemizi seçtikten sonra “Add an activity to Mobile” ekranından “Google Maps Activity” yi seçiyoruz.

add-an-activity-to-mobile
Android Studio nun bu seçeneği bizeactivity ve Manifest dosyalarımızdaki çoğu ayarı bize kendisi hazır getiriyor ve Google Maps için gerekli olan Key için gerekli link ve referans numaramazı veriyor. Key için gerekli ayarları yapmadan önce gerekli olan bazı eklentileri indirmeyi analatacağım.

Öncelikle Google Play Services ve Google APIs indirmeliyiz. Android Studio üzerinde ” Tools –> Android –> SDK Manager ” yollarını izleyerek
SDK Manager’ı çalıştırırız.

android-studio-sdk-manager

SDK Manager üzerinden “Extras” klasörünün altındaki “Google Play Services” dosyasını ardından Android Studio dan kullanacağımız Android sürümünün klasörü altındaki Google APIs klasörü seçip “Install packages…” butonuna basarak yükleme işlemini başlatmış oluruz.

android-studio-sdk-google-apis android-studio-sdk-google-play-services

Sdk Manager Google Play Services ‘ı ekrandada gözüktüğü gibi extras\google\google_play_services\ dizini altına indirecektir.

Google Play Services kendi başına bir uygulamadır kendi apk dosyası vardır. Bu şu anlama geliyor Google Play Services yüklü olmayan telefonlarda bu API yi kullanarak geliştirdiğimiz uygulama çalışmıyacaktır.
Uygulama geliştirmeye başlamadan önce Google Play Services SKD yı projemize referans olarak dahil etmeliyiz. Gene Android Studio bize bu kolaylığı sağlayıp projemizi “Google Maps Activity” olarak açtığımız için otomatikmen projemize import halinde geliyor. Ben Google Play Services ve Google APIs dosyalarını daha önceden indirdiğim için her hangi bir sorun yaşamadım. Eğer Google Play Services veya Google APIs ile ilgili bir sıkıntı yaşarsanız
“File –> Project Structure..” yı seçip gelen ekrandan “app” modulunu seçip açılan sağ pencereden “Dependencies” sekmesine tıklayarak gelen pencerede projemize import edilmiş uygulamaları görürüz.

android-studio-project-structure

 

Şuan bende “com.android.support:appcompat-v7:22.0.0” ve “com.android.gms:play-services:7.0.0” import edilmiş durumda eğer bu ikisi bu ekranda gözükmüyorsa gene ekranın sağ üstündeki “+” tuşuna basıp açılan seçenekler arasında “1.Library dependency” ye tıklayıp olmayan uygulamaları import edebiliriz. Burda dikkat etmemiz gereken şey şuan benim play services veya appcombat versiyonum ile sizinki arasında uyuşmazlık olabilir. Bu da sizinkinin daha güncel veriler olduğunu gösterir.

Gerekli import işlemlerini yaptıktan sonra son olarak Key alamamız kaldı. API Key Googlenin her proje için sizin proje dosyanıza ve sizin bilgisayarınıza özel bir Key veriyor. Bu demek oluyorki bu Key’i başka projede kullanamazsınız. Her projenin API Key ‘i birbirinden farklıdır.
API Key almak için Android Studio nun bize sağladığı kolaylıklardan biri daha google_maps_api.xml dosyamızda bizim proje dosyamıza özel referans numarası içeren bir link ve hemen onun altında airiyetten referans numarasınıda vermektedir.

android-studio-google-keyLink tarayacımıza yapıştırdığımızda öncelikle bizden bir google hesabı isteyecektir. Google hesabı ile giriş yaptığımızda ekrana gelen sayfada bize kullanım koşullarını kabul ettiğimize dair bir tik ve “Agree and Continue” butonuna basmalıyız.
android-studio-google-maps-key
Daha sonra ekranda açılan popup ile mevcut referans numaramızı gösterir. Eğer bu proje için key oluşturacak isek “Create” butonuna basıp devam ederiz. Farklı bir referans numarası ile işlem yapmak istiyorsak değiştirip o referans numarasına göre API Key alabiliriz. Biz mevcut projemiz için key alacağımız için “Create” diyoruz.
android-studio-google-maps-key-2
Son olarak bize API Key imiz ile birlikte referans numaramızı, aldığımız mail adresimizi ve tarihi veren bir bilgi kutusu verecektir.
android-studio-google-maps-key-3
Buradaki API Key i projemizdeki google_maps_api.xml dosyamızdaki ;

<string name=”google_maps_key” translatable=”false” templateMergeStrategy=”preserve”>
YOUR_KEY_HERE
</string>

arasındaki “YOUR_KEY_HERE” yerine yapıştırıyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra projemizi çalıştırıp ekran çıktısını aşağıdaki resimdeki gibi alırız.
android-studio-google-maps-uygulamasi
Böylelikle projelerimizde Google Maps uygulamasını nasıl kullanacağımızdan bahsetmiş olduk. İyi çalışmalar.

KAYNAK:

Android Programlama – Aysan Ethem NARMAN

 

Enes ŞENTÜRK

Yazar Hakkında

Yazar : sekman

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

WEB UYGULAMALARINDA EKRAN UYUMU
WEB UYGULAMALARINDA EKRAN UYUMUAndroid için web uygulamaları hazırlarken odaklanmamız gereken en önemli
ActionBar Kullanım Özellikleri
ActionBar Kullanım ÖzellikleriActionBar Genel Bakış ActionBar temel olarak 4 ana işlevsel alan barındırır.

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ağustos 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta